Näitan ainukest tulemust

Energiageelid

Energiageelid on mõeldud tarvitamiseks vastupidavus- ja vastupidavus-kiiruslike jõupingutuste viimases faasis: kiire energia silmapilkseks lisamiseks ning kontsentratsiooni tõstmiseks. Hädajuhul sobib energiageel ka kiirest tühja kõhu täitmiseks, kuid tuleb arvestada, et ideaalset toidukorda energiageel ei asenda.

Energiageelid on ideaalsed abimehed just tänu selle praktilisele pakendile, mis sobib hästi nii kotti või taskusse, ilma suurt ruumi võtmata. Need tõesti on eelkõige just vastupidavus spordialade harrastajate kõige tõhusamad abimehed. Loe lähemalt

-20%

Joogid/Batoonid Karbi ja kastiga

Energiageel (40g x 25tk)

27.99
-15%

Energia/süsivesikud

Energiageel (40g)

1.19
-20%

Joogid/Batoonid Karbi ja kastiga

QNT Energel (25x55ml)

39.99
Kuumakse al. 6.80
-24%

Energia/süsivesikud

QNT Energel (55ml)

1.49
-29%
39.99
Kuumakse al. 6.80
-11%
2.49

Tallinna ülikooli terviseteaduste ja spordi instituudi direktor Kristjan Pordi sõnul on energiageeli mõte täiendada energiaga varustamise taktikalisi võimalusi. „Inimese kehas on energiavarudena ligi 360 g süsivesikuid (lihastes 250 g + maksas 110 g). Tugeva koormuse puhul (nt võistlustempo) kulub vastupidavsala harrastajal u 700-1000 kcal/h ehk 175-250 g/h ja 3-4 g/min. Treenitusest (st hapnikutarbimise võimest) sõltub, kui palju tööle kulutatud energiast saadakse rasvade põletamise teel. Rasvadest piisaks mitmeks päevaks, aga süsivesikuid jätkub vaid tunniks või paariks, järelikult on vaja süsivesikuvarude eest hoolitseda," põhjendab Port ning lisab, et kuivõrd isotooniline (u 6% suhkrulahus) spordijook imendub umbes 600-700 ml/h, saab organism sellega ligi 36 g süsivesikuid (ehk ligi 140 kcal). „Hea oleks saada umbes 0,5-1 g/kg/h ehk 30-70 g/h, ent suurendades spordijoogis süsivesikute hulka üle 6%, langeb kiiresti selle imendumine ja töövõimet hakkab piirama veepuudus. Kui juua aga rohkem vedelikku, jääb see makku loksuma ja võib lõppeda oksendamisega."

Energiageel

Geelid sisaldavad Pordi hinnangul u 100 kcal ja nende puhul ei ole vaja vett juua (v-o mõni lonks). „Neist on tavaliselt taktikalist abi enne võistluse või pika trenni algust ja lõpufaasis, kui joogid on otsas või vaja oleks kiiret energiasüsti - võrreldes spordijoogi joomisega ühe tunni jooksul, imendub geelist suhteliselt rohkem süsivesikuid vereringesse," arutleb Port. „Nii jääb sportlase otsustada sõltuvalt töö iseloomust, tema treenitusest, kliimast ja joogi kättesaadavusest/kantavusest, millal langevat süsivesikute energeetilist potentsiaali geeliga täiendada." Geeliga samal ajal pole Pordi arvates spordijooki mõtet tarbida, välja arvatud lonks või paar suu ja söögitoru tühjendamiseks.

„Geelide koostised võivad natukene erineda, sõltuvalt sellest, kas on vaja nn kiiresti või aeglaselt vabanevaid süsivesikuid. Lisaks leiab neist mõnikord kofeiini ja muid aineid, millest usutakse kasu olevat," märgib Port.

Allikad: Delfi artikkel: „Energiageelid – kestvusalade noorimad abilised“ – 11.02.2016

Vaata ka meie teisi kiireid süsivesikute ja energiaaliikaid SIIT!