Näitan ainukest tulemust

Taimne Valk

Taimne Valk ehk Vegan Protein on taimset pärituolu valgud. Valgud on oluliseks osaks toitumises. Need moodustavad umbes 17% meie kehakaalust olles peamiseks komponendiks lihastes, nahas, siseorganites – eriti ajus ja südames – silmades, küüntes ja juustes. Samuti on vaja valke immuunsüsteemil antikehade tootmiseks, mis kaitsevad organismi viiruste ja põletike eest.

Proteiinid lagunevad 22 aminohappeks. Nendest üheksat ei suuda keha naturaalselt toota ehk peame need saama kindlasti toidust. Samuti on valgud heaks tsingi ja B-vitamiinide allikaks. Taimetoitlasena on eriti oluline, et keha saaks kätte toidukordadest kõik 22 aminohapet. Selleks tuleb osavalt kombineerida erinevaid taimse valgu allikaid. Loe lähemalt

-11%

Proteiinibatoonid/Vahepala/Snäkid

Vegan Protein Wafer Bar Hazelnut (35g)

1.69
-30%

Supertoit/Tervisetoit

Quinoa (Kinoa 800g)

5.50
-12%

Supertoit/Tervisetoit

Chia seemned (400-800g)

6.9511.90
-11%

Proteiinibatoonid/Vahepala/Snäkid

Olimp VEGGIE PROTEIN BAR (50g)

2.90
-12%

Valgud/Proteiinid

Vegan Protein (500g)

21.89
-11%

Supertoit/Tervisetoit

Hemp Protein (Kanepiproteiin) 800g

15.89
-18%
-23%
29.89

Taimsed toiduained saavad olla väga headeks valguallikateks ja aidata vähendada loomse valgu osakaalu sinu toitumises. Päevas peaks sööma põhjal 0,75g valke 1kg kehakaalu kohta ehk näiteks 60kg kaaluv inimene peaks sööma 45g valku päevas. Taimne valk on kehale lihtsamini seeditavam ning sisaldab paljusi olulisi koostisosasid.

Taimse valgu allikad toidust

Kinoa - Kinoa on pseudoteravili, mida leiab nii valgetes, mustades kui ka punastes toonides. 100g valmis kinoad sisaldab umbes 4g proteiini, mida nimetatakse ka teisi sõnaga täiuslikuks proteiiniks, sest see sisaldab kõiki 22 aminohapet. See teeb kinoast hea valge riisi või kuskussi alternatiivi. Kuigi kinoad loetakse teraviljade hulka, on tegemist siiski tšiili hanemaltsa (ld k Chenopodium quinoa) seemnetega, kuid seda valmistatakse ja süüakse nagu teravilja, seega on see nn pseudo-teravili. Inkade impeeriumi ajal oli tegemist tähtsa toiduainega, mida kutsuti „kõikide teraviljade emaks“. Inkade hinnangul oli tegemist püha taimega. Lõuna-Ameerika riikides on neid seemneid söödud tuhandeid aastaid, kuid alles viimastel dekaadidel on sellest saanud nn trenditoit, omades isegi supertoidu staatust.

Kaunviljad - Kaunviljad koondavad kõiki kaunas kasvavaid köögivilju. Nad on madala rasvasisaldusega, aga kõrge taimse valgu sisaldusega toiduained. Mõned head kaunviljad on näiteks:

- Läätsed: keskmiselt 8-9g valke 100g kohta
- Kikerherned k.a hummus: 7g valke 100g kohta
- Rohelised herned: 7g valke 100g kohta
- Sojaoad k.a tofu: 8g valke 100g kohta

Chia seemned - Üks supilusikatäis Chia seemneid sisaldab kuskil 2g taimseid valke. Chia seemneid saab kasutada hommikusöögi tegemiseks, neid saab valada salatite ja suppide peale või teha neist proteiinirikas magustoit. Samuti toimivad chia seemned hea alternatiivina munale roogades, sest neil on vett imav omadus.

Pähklid ja seemned - Pähkleid ja seemneid saab kasutada väga erinevat moodi toitudes ning juba väikesest kogusest saab palju energiat terveks päevaks. Võrreldes kaunviljadega on neis kõrge kasulike rasvade sisaldus. Mõned parimad taimse valgu allikad nende hulgas on:

- Kanepiseemned: 5g valke ühel kuhjaga supilusikal
- Linaseemned: 3g valke ühel kuhjaga supilusikal
- Mandlid: 3g valke kuues mandlis
- Kõrvitsaseemned: 4g valke supilusika kohta
- Pistaatsia pähklid: 1g valke kümnes pähklis
- Kreeka pähklid: 3g valke kümnes pähklis
- Brasiilia pähklid: 4g valke kuues Brasiilia pähklis

Samuti võivad olla pähklivõid suurepäraseks valguallikaks, aga neil tuleb jälgida, et nad oleksid tehtud 100% pähklitest ja et ei oleks lisatud mingeid õlisid, suhkruid ja soolasid.

Kõik toitumisinfo on toodud valmis toitude kohta.

Vegan Proteiin

Samuti on head Vegan proteiini valguallikateks on roheline hernes, põlduba, aeduba, munguba, nuikapsas, küüslauk, porrulauk, tatar, kaer, nisuidandid, mandel; kanepi, lina ja seesami seemned ning amarant. Kui menüü sisaldab aga igapäevaselt nii kaun- kui ka teravilju, siis täiendavad erinevate valkude aminohappelised koostised üksteist. Taimsed valgud sisaldavad ka kõiki vajalikke aminohapped. Süües mitmekesist taimset toitu saavad erinevad aminohapped täiendada üksteist ning anda nii kehale vajalikke toitaineid. Loomset valku ei tohiks küll menüüst täiesti välja lülitada, sest sellest saame asendamatuid aminohappeid, kuid sellega liialdamine võib organismi asjatult kurnata ja viia lõpuks hoopis tõsisemate terviseprobleemideni. Seevastu taimne valk on kehale lihtsamini seeditav ja sisaldab samuti mitmeid olulisi ühendeid.

Vegan Proteiine leiad meie valikus nii maitsega kui maitsetuid. Enamasti sobivad taimsed valgud väga hästi smuutide ja erinevate supertoitude sisse, kuid võib ka neid juua vee/piimaga. Maitse poolest on kindlasti Vadakuvalk natukene parem variant, kuid seedimisele on kindlasti taimne valk kasulikum. Kui jääd valikuga hätta, siis võid julgelt meile kirjutada: info@fit360.ee