Kreatiin
Kreatiin on aine, mis töötatakse välja meie organismi poolt ja mille ülesandeks on varustada lihaskiude energiaga. Kreatiin moodustub tervest reast organismis toimuvate protsesside tulemusel sellistest aminohapetest nagu arginiin, metioniin, glütsiin. Kreatiin moodustub maksas, samuti võib olla teatud määral välja töötatud neerudes. Pärast väljatöötamist satub kreatiin verre, kust transporditakse edasi lihastesse, kus ta konventeeritakse ümber kreatiinfosfaadiks või fosfokreatiiniks. Taoline reaktsioon saab toimuda tänu fermendile kinaas, mis aitab kreatiinil ühineda fosfaatgrupiga, mis omab suurt energiat. Loe lähemalt
Kreatiinid
Kreatiinid
Kreatiinid
Kreatiinid
Kreatiinid
Kreatiinid
Kreatiinid
Kreatiinid
Beeta Alaniin
Beeta Alaniin
Kreatiinid
Kreatiinid
Treeningeelne ja erguti
Kreatiin Monohüdraat
Kreatiin Monohüdraat
Kreatiin Monohüdraat
Treeningeelne ja erguti
Aminohapped
Massilisajad
Massilisajad
Kreatiin Monohüdraat
Kreatiinid
Kreatiinid
Kreatiinid
Kreatiinid
Kreatiinid
Aminohapped
Aminohapped
Aju Tegevus / Nootropic
Kreatiin Monohüdraat
Massilisajad
Kõige kreatiini rohkemaks toiduks peetakse liha, kala. Kuid selleks, et tõsta oma sportlikke näitajaid, tuleks esialgu ära süüa ~5kg liha viie päeva jooksul ja edaspidi 1kg päevas, mis tuginedes teadusele ei ole inimorganismile väga jätkusuutlik.
Kreatiin monohüdraat
Kreatiin monohüdraat on kõige populaarsem ja enim uuritud kreatiini vorm. Kreatiinmonohüdraat on kõige sobilikum neile, kes soovivad suurendada jõudu, kiirust ja puhast lihasmassi. Sajad uuringud on tõestanud, et kreatiinmonohüdraat aitab parandada jõudu, vastupidavust ja lihaskasvu. Kreatiinmonohüdraat vähendab üldist taastusaega ja ka taastusaega intensiivsete treeningseeriate vahel.
Kreatiin monohüdraat aitab kehal toota suuremaid koguseid adenosiintrifosfaati, mis on vajalik tõhusaks lihaste kokkutõmbumiseks. Suurem kogus adenosiintrifosfaati parandabki tugevuse, jõu ja vastupidavuse taset.
Kreatiin monohüdraat on kõige kuluefektiivsem toidulisand, kui eesmärgiks on jõu ja lihaste arendamine. Kreatiini leidub meie kehades ka looduslikult ning valdav enamus sellest on lihastes. Lisakreatiini tarbimine aitab kiirendada valkude sünteesi ning seeläbi aitab kaasa lihaste arengule.
Kreatiini kasutamine
On levinud arusaam, et kreatiini tuleb kasutada kuuridena. Dr. Greenhaffi uurimused näitavad, et kreatiini tarvitamine kuuridena ei anna mingeid eeliseid. Kreatiini tarvitamisel lõpetab organism ise kreatiini tootmise, kuid niipea kui lõpeda kreatiini tarvitamine, siis see taastub. Leiti, et kreatiini tarbimisel 20-30gr seitsme päeva jooksul ja seejärel 5-10gr 4-5 nädala jooksul ning seejärel kõik uuesti, on hea skeem.
Teine skeem, mis välja töötati A.Almada poolt võistlustel osalevatele sportlastele, kellele on vajalik teatud "tipp", seisnes selles, et 2-3 nädalat enne võistlusi katkestatakse kreatiini tarbimine, mis viib kreatiini taseme vähenemisele organismis. Dr. Greenhaffi uurimus näitas, et parem on 4.- nädalane paus. Edaspidi hoitakse kreatiini taset ülal organismi enda poolt. 10-14 päeva enne võistlusi tuleks taas alustada kreatiini tarbimist, 20-30gr päevas koos dekstroosiga, jaotatuna võrdseteks kogusteks kogu päevale. Parim aeg kreatiini sissevõtmiseks on kohe pärast trenni. Selleks ajaks ei ole kreatiini varud, mis lihase varasemast ajast veel tervenisti ära kasutatud ja lihastes on veel aineid, mis aitavad kreatiini transportida lihasrakkudesse. Tekib olukord, kus kreatiini transporditakse lihasrakkudesse rohkem kui varem. Enamlevinud on kaks doseerimisviisi - laadimine ning pidev tarvitamine.
Kui tehakse laadimist, tarvitatakse kreatiini esimesel viiel päeval 20g päeva peale jaotatuna. Tavaline skeem näeb välja järgmine - võtta 5g enne hommikusööki, 5g enne trenni, 5g pärast trenni ja 5g koos päeva viimase toidukorraga. Laadimisperioodi järel võetakse 5-6 nädalat 5-10g kreatiini päevas. Pärast seda järgneb 2-4 nädalane paus kreatiini kasutamises.
Pideval tarbimisel võetakse päevas 5g kreatiini. Sellise doseerimise juures tavaliselt kreatiini tarbimise pause pole vaja teha.
Kreatiini tarbimine
Teaduslikud uuringud on tõestanud, et kreatiin "töötab" kuni 60 % paremini, kui teda kombineerida süsivesikutega (dekstroos, glükoos). Kreitoni Ülikooli (USA) labor, samuti doktor Paul Greenhaff tõestasid, et kombinatsioon kreatiin+süsivesikud on tõhusam, kui puhas kreatiin. Uuringud on näidanud, et toode (Phosphagen HP), kus on sees kreatiin+süsivesikud, tõstis anaeroobseid näitajaid kuni 30% enam, kui puhas kreatiin üksi.
Kre-Alkalyn
Kre-alakalyn® ehk kreatiinalkalüün sisaldab patenteeritud kreatiinmonohüdraadi vormi, mida iseloomustab kõrge bioloogiline kättesaadavus. Lihaskoes seotakse kreatiin fosforiga luues fosfokreatiini. Sellisel kujul sisaldab see bioenergilist sidet, mis annab lagundamise käigus lihastele vajalikku energiat.
Kre-Alkalyn on ainuke kreatiini monohüdraat-toode, mis oma pH taset 12, sest selle molekulid on sünteesitud puhveragentidega.
Allikad: wiki.fitness