Näitan ainukest tulemust

Koensüüm Q10

Q10 ehk koensüüm Q10 ehk CoQ10 on rasvlahustuv vitamiinisarnane aine, mida leidub kõigis keharakkudes, kuid eriti palju südames, lihastes ja närvisüsteemis. Q10 toodetakse maksas, kuid pärast 25. eluaastat hakkab selle kogus kehas vähenema. Q10 omab võtmerolli rakkude mitokondrites toimuvas energiatootmises ehk ATP (adenosiintrifosfaadi) sünteesis. Kuna statiinid pärsivad loomulikku Q10 tootmist organismis, on statiinravi ajal soovituslik Q10 lisamanustamine.

CoQ10 ehk ubikinoonide perekonna näol on tegemist madalmolekulaarsete ühenditega, kuid ubikinoonil ja ubikinoolil on ka endil unikaalseid omadusi.

Ubikinoonid on väga lipofiilsed ehk nad armastavad rasvast keskkonda, mistõttu tuleb neid manustada õlides või rasvas. Vesilahuses sadeneks ubikinoonid kohe välja ja organismi ei jõuaks. Ubikinoonid on pruunikad vaha sarnased/kristalsed ained ja nende molekule on leitud inimese kõigist kudedest. Loe lähemalt

-10%
Original price was: €9.90.Current price is: €8.89.
-32%
Original price was: €24.90.Current price is: €16.90.
-42%
6.898.89
-14%

Vitamiinid ja Mineraalid

Premium Q10 (90caps)

Original price was: €21.90.Current price is: €18.89.
-17%

Vitamiinid ja Mineraalid

Ubichinon Q10 100mg (60caps)

Original price was: €17.90.Current price is: €14.89.

CoQ10 aitab väsimuse vastu

Q10 on kolm vormi, millest meie organismile tähtsaimad on ubikinool ja ubikinoon. Esineb veel ka eelnevast kahest tekkiv radikaal, kuid mistahes aine radikaalne vorm on teatud tasemest alates organismile igal juhul kahjulik, sõltumata sellest, kui heast ainest see tekib. Organism püüab kõiki radikaalseid ühendeid kiiresti elimineerida ja nii ka Q10 radikaale.

Kui meid vaevab väsimus ja on probleeme lihaste tööga, siis tuleks manustada ubikinooni, kuna see viiakse kiiresti rakus asuvasse mitokondrisse, kus hingamisahelas toimub meie rakkudele vajaliku energia tootmine. See on Q10 kõige tähtsam ülesanne meie organismis – aidata kaasa elektronide ja prootonite transpordile mitokondris asuvas hingamisahelas tagamaks vajaliku ATP (peamine “energiamolekul” meie rakus) sünteesi. Kui aga käepärast on hoopis ubikinool, siis ei maksa väga muretseda, kuna energia puudusel muudetakse see ubikinooniks ja viiakse samuti mitokondritesse.

Ubikinool tõstab esmalt aga organismi antioksüdantset võimet ja aitab vitamiini E (väga tugev antioksüdant) antioksüdantses vormis hoida.Nii aktiivses vormis Q10 kui ka vitamiin E aitavad meil hoida korras rakkude membraane ehk hoiavad lipiidide peroksüdatsiooni kontrolli all. Kui meil on Q10t vähe, siis kasutatakse vitamiin E ära ja selle rasvlahustuv kaitse kaob membraanidest. See toob aga kaasa membraani lipiidides olevate rasvhapete peroksüdatsiooni, mis omakorda muudab membraani struktuuri ja lõpetuseks toimub meil raku membraanis signaaliülekande muutus koos raku sisese ainevahetuse muutusega (ka ravimite toime muutub või kaob).

Miks tarvitada?

Q10 tõstab vastupanuvõimet stressile ja haigustele ning aitab pingelisel eluperioodil hoida keha tervena.Samuti parandab ta mälu, suurendab keskendumis- ja analüüsivõimet ning aitab ennetada viirushaigusi. Koensüüm Q10-l on ka vererõhku ja veresuhkru sisaldust langetav toime.

Pidevalt madal koensüüm Q10 tase organismis tähendab suuremat südame- ja veresoonkonnahaiguste, igemepõletiku, immuunsüsteemi häirete ja kasvajate ning närvisüsteemi kahjustavate häirete, näiteks seniilsuse, ohtu. Q10-l on oluline roll ka keha vananemisprotsessi pidurdamisel.

Kui vaadata Q10 olemasolu meie erinevates kudedes, siis Q10 kogused meie kudedes hakkavad juba pärast 21. eluaastat järjest vähenema – ehk kui vastavalt vanusele Q10 lisamanustada, seda normaalsem on tema tase ja parem kudede ainevahetus.

Kopsus on Q10 väga vähe, kuna seal on vaja veelgi võimsamat ja hoopis vesilahustuvat antioksüdanti nimega glutatioon, mida meie organism sünteesib ise. Kui tõmmata omale kopsu üks mahv sigareti suitsu, siis saab sellega 1014 radikaali, mis hakkavad kopsu kude lõhkuma. Q10 meid aga seal väga ei aita.

Q10 sünteesitakse meie organismis samas ahelas kui kolesterooli. Kõrge kolesteroolitasemega inimestele kirjutatakse välja selle alandamiseks mõeldud statiine, mis pidurdavad ka Q10 sünteesi. Kirjanduse andmeil 30% patsientidest, kes saavad statiinravi, on tundlikud Q10 puudusele, mis väljendub sageli lihasvaludena.

Allikad: tervisekliinik.ee