Seleen
Seleen ehk Seleenium on mineraalaine, mida esineb kehas küll vähesel määral, kuid väga oluliste proteiinide koostises, mille eesmärk on kaitsta keha haiguste vastu. Seleeni kasutatakse mitmetes ravimites nii haiguste raviks kui ennetuseks. Mineraali toime organismis on efektiivsem kui seda manustatakse koos teiste antioksüdantidega, näiteks koos E-vitamiiniga. Loe lähemalt
Vitamiinid ja Mineraalid
Vitamiinid ja Mineraalid
Vitamiinid ja Mineraalid
Multivitamiinid
Vitamiinid ja Mineraalid
Vitamiinid ja Mineraalid
Multivitamiinid
Kilpnääre kontrollib paljusid olulisi igapäevaseid organismi funktsioone nagu söögiisu, uni, kehatemperatuur, kehakaal, energia tootmine, jne. Ühtlasi reguleerib kilpnääre ka ainevahetuse määra, lihastoonust, vaimset arengut ja sugunäärmete aktiivsust. Kilpnäärme hormoon türoksiin mõjutab organismi füüsilist ja vaimset arengut ning reguleerib keemiliste reaktsioonide kiirust kõigis keharakkudes. Teised kilpnäärme hormoonid (kaltsitoniin, parathormoon) kontrollivad kaltsiumi taset kehas. Parathormoon kontrollib lisaks ka organismi happe-aluse tasakaalu.
Seleeniumi on vaja ka rakkudes antioksüdandina toimivate ensüümide koostiskomponendiks. Kuna antioksüdandid toimivad meie kehas paremini koos tegutsedes, toimib ka seleen paremini sünergias teiste antioksüdantidega (peamiselt E-vitamiiniga). Antioksüdantidel on organismi üldise heaolu tagamisel elutähtis roll, võideldes vabade radikaalide vastu ning hoides ära enneaegse vananemise ning kaitstes vähktõve eest. Ühtlasi organiseerib seleen immuunsüsteemi tööd ning toetab meeste viljakust.
Lisafunktsioonid
Seleeni abil tagatakse ka juuste, küünte ja naha tervis. Seleen on abiks nahaprobleemide ja viirushaiguste taltsutamisel, astma leevendamisel ja südame-veresoonkonnahaiguste riski langetamisel. Arvatakse, et seleeni mõju südame tervisele on seotud selle põletikke leevendava, verevarustust parandava ja antioksüdantsete ensüümide tegevust toetavate omadustega. Seleenium toetab põletikuliste protsesside vähenemist ka liigesehaiguste korral.
Seleenium on ka “elavhõbeda magnet”, vähendades seeläbi selle toksilise raskemetalli kuhjumist meie keha kudedesse (sh ajju). See omakorda tähendab aga seda, et organismi kõrge elavhõbedasisalduse (hambaplommid, vaktsiinid, keskkonnamürgid, jm.) korral võib inimesel sageli täheldada seleenipuudust. Selline olukord muudab aga omakorda haavatavaks teised seleeni osalust vajavad organismi funktsioonid ning võib viia kilpnäärme alatalitluse, vähkkasvajate ja paljudele teiste haiguste väljaarenemiseni.
Seleenist rääkides on kasulik teada ka seda, et seleen toimib paremini koostöös E-vitamiiniga, mida leidub näiteks taimeõlides, pähklites, seemnetes ja nisuidudes. Seejuures on efekt ka vastupidine ehk seleen tõstab ka E-vitamiini efektiivsust. Näiteks kasutavad Gröönimaa elanikud traditsiooniliselt toiduks palju hülgerasva, mis on rikas nii E-vitamiini kui seleeni poolest. Seleeni ja E-vitamiini koostoime tähendab seda, et isegi, kui seleeni saadakse toidust suurtes annustes, ei pruugi E-vitamiini puudus lasta seda organismil ära kasutada. Seleenil aitavad imenduda ka vitamiinid B2 ehk Riboflaviin ja B6 ehk püridoksiin.
Allikad: tervistliktoitumine.ee