Näitan ainukest tulemust

Chaga / Must Pässik

Chaga ehk Must pässik (Inonotus obliquus) on seeneliik pässiku perekonnast. Must pässik on taimepatogeen ja ravimseen. Musta pässiku viljatut mügarlikku moodustist nimetatakse kasekäsnaks (mitte segi ajada teise puuseeneliigiga, mille liiginimi on kasekäsn). Eesti pärimustekstides teatakse teda kui vähirohtu. Musta pässiku rahvakeelsed nimetused on kasekäbakas, kasekäsn, must kõbjas ja must torik.

Musta pässiku basidiospoorid levivad õhu kaudu ja langevad kahjustada saanud elavate lehtpuude tüvedele. Spoorid tungivad vigastatud koore kaudu tüvesse ja neist areneb peremeespuu mahlast toituv mütseel. Kase või mitut muud liiki lehtpuude tüve külge kasvab ebakorrapärase kuju, krobelise ja kergesti puruneva välispinnaga must mügar. Nende steriilsete mügarate all paiknevad musta pässiku õhukesed ja liibuvad viljakehad (pässikukühm ise on steriilne). Mitmete allikate kohaselt loob must pässik viljakeha üksnes ühe korra elus ja toimub see pärast peremeespuu surma. Loe lähemalt

-10%

Supertoit/Tervisetoit

Chaga Pulber, Eesti (150g)

Original price was: €13.90.Current price is: €12.49.
-40%
Original price was: €14.90.Current price is: €8.90.
-17%

Supertoit/Tervisetoit

Chaga kapslid (60 vCaps)

Original price was: €11.90.Current price is: €9.89.
-16%

Supertoidusegud Smuutidele

Chaga Detox (Smuutidele, 170g)

Original price was: €14.90.Current price is: €12.50.
-17%

Supertoit/Tervisetoit

Chaga Tee (300g)

Original price was: €13.90.Current price is: €11.49.

Chaga kasulikud omadused

Läbi viidud vähiuuringud näitavad, et musta pässiku metanooliga valmistatud ekstraktil on keskmise tugevusega toime teatud liiki vähirakkude arengu pidurdamisel. Uuringute põhjal pärsib pässiku ekstrakt leukeemia ehk verevähi ning kopsu ja käärsoole adenokartsinoomi (näärmelise päritoluga vähkkasvaja) rakkude paljunemist (Jiang et al 2019). Nõrgemat toimet avaldab Chaga ekstrakt maksa hepatotsellulaarse adenokartsinoomi (pahaloomuline maksa vähkkasvaja), suu epidermoidse kartsinoomi ja eesnäärme vähi rakkudele (Nguyen et al 2018).

Üldiselt viitavad katseklaasis läbi viidud uuringute ja loomkatsete tulemused sellele, et chaga takistab teatud liiki kasvajarakkude arengut (Zou et al 2019) ning parandab vähihaigete enesetunnet, vähendab higistamist ning omab mõningast vererõhku alandavat ja pulssi aeglustavat toimet. Eelpooltoodud põhjustel kasutatakse Chaga’t ja sellest valmistatud ekstrakte sageli toetava vahendina pahaloomuliste kasvajate ravis ning haige enesetunde parandamiseks.

Chaga toetab immuunsüsteemi

Uuemad uuringud näitavad, et lisaks vähivastasele toimele (Gery et al 2018) toimib pässiku ekstrakt ka C-hepatiidi ja HI-viiruse vastaselt (Shibnev et al 2011, 2015), omab tugevat antioksüdantset toimet (Burmasova et al 2019) ja mõjutab positiivselt immuunsüsteemi (Kim et al 2005; Won et al 2011). Mitmed erinevad teadusuuringud on tõestanud ka chaga tugevat bakterite-, seente- ja põletikevastane toimet (Glamoclija et al 2015; Ma et al 2013; Javed et al 2019).

Loomkatsed on näidanud mustast pässikust valmistatud etanooliekstrakti positiivset mõju ka alkoholist põhjustatud maohaavandite ennetamisel (Xin et al 2019) ja haavandilise koliidi ehk jämesoolepõletiku puhul (Chen et al 2019). Seetõttu on alust arvata, et Pässikust võib abi olla mao- ja jämesoolehaavandite täiendavas ravis. Samuti on loomkatsed viidanud Chaga võimalikele maksa kaitsvatele omadustele (Xu et al 2019).

Milliseid toimeained Chaga sisaldab?

Chaga seenes on rohkesti erinevaid vitamiine, mineraale ja toitaineid, sealhulgas: B-kompleksi vitamiine, Kaaliumi, Kiudaineid, Rubiidiumi, Aminohappeid, D-vitamiini, Rauda, Mangaain, Tsinki, Kaltsiumi, Tseesiumi, Seleeni, Magneesiumi ja Vaske.

Must pässik sisaldab erakordselt suuri koguseid superoksüdismutaasi (SOD), mis on organismile üks võimsamaid antioksüdante, B-grupi vitamiine ja proteiine. Ta tõstab tapjarakkude aktiivsust 300%, tugevdab immuunsüsteemi, võitleb haigustekitajate vastu ja on äärmiselt tugev antioksüdant. Pässik sisaldab rohkelt beetaglükaane – polüsahhariide – mis stimuleerivad immuunsüsteemi tööd ja aitavad kehal nö adapteeruda. Seega on pässik võimas immuunsüsteemi parandaja ja vastupanuvõime tõstja, sisaldades ka suures koguses erinevaid mineraale, adaptogeenseid aineid, betuliinhapet. Must koor sisaldab palju erinevaid antioksüdantide komplekse. Uuringute järgi on must pässik kõikidest muudest raviseentest antioksüdantide poolest kõige rikkaim.

Meie allolevast valikust leiad puhtal kujul Chagat ning ka Supertoiduseguna Musta Pässikut.

Allikad:

https://www.healthline.com/nutrition/chaga-mushroom

Chagahealth.eu - Chaga ehk must pässik meditsiiniuuringutes

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1474/chaga