Näitan ainukest tulemust

Glükosamiin

Glükosamiin on liigeste tervise seisukohalt kõige olulisem toidulisand, mis aitab taastada liigese kõhre ning kahjustatud liigese. Glükosamiin on sidekoe komponent, millest moodustatakse sidemed, kõõlused, kõhred ja liigesevaheline vedelik.

Mis on glükoosamiin?

Glükoosamiini kasutatakse liigesekõhre kahjustuste ennetamiseks ning aina rohkem ka reumahaigete ravis ja liigeste kulumise korral.

Glükoosamiin on kõhre, liigesepindade, selgroo lülivaheketaste ja ka liigesevedeliku koostisosa, mis tagab kõhre paindlikkuse ja vastupidavuse. Vananedes glükoosamiini sisaldus sidekudedes väheneb ja seetõttu õhenevad ka kõhrepinnad – neisse tekib väikesi auke ja pragusid. Kõhr laguneb ja ilmnevad liigesekahjustuse sümptomid. Selgroo lülisammaste vahekettad on samuti kõhrkoest, nii puudutab sama tõde ka neid. Loe lähemalt

-14%

Kollageenid

Joint Flex (400g)

24.90
-10%
-16%
-22%

Glükosamiin

Joint Flex (90 tbl)

17.90
-13%
12.89
-16%
15.89

Kus seda leidub?

Glükoosamiini leidub inimese organismis kõigis sidekudedes: nahas, kõõlustes, veresoonte seintes, südameklappides ja ka silmades. Kui glükoosamiini molekulid ketistuvad, moodustavad nad glükoosaminoglükaani-nimelisi suuri molekule. Need aga omakorda liituvad sageli proteiinidega, mille tulemusel sünnivad proteoglükaani-nimelised molekulid. Viimased imavad endasse suuri koguseid vett ja moodustavad seejärel geelilaadset ainet. See geel katab rakkude välispinna kudedes, muuseas ka nahas, aga ennekõike liigestes. See ongi liigesevedelik ehk sünoviaal, mis toimib liigestes amortisaatori ja määrdeainena.

Milline mõjuaeg?

Glükoosamiin on aeglase toimega aine, mis leevendab liigesepõletikku ja võib pika aja kestel aidata vähesel määral ka liigesekõhre kahjustustest taastuda. Nende raviv toime jätkub sageli mõnda aega ka pärast preparaatide tarbimise lõpetamist, isegi kuni kolme kuu jooksul. Tänu pikale mõjule võib glükoosamiini tarvitada ka tsüklitena.

Kuidas Glükosamiin toimib?

Gükoosamiin aitab stimuleerida organismis nende ainete tootmist, mis on vajalikud lagunenud kõhrekoe asendamiseks. Ühtlasi hävitab glükoosamiin liigesevedelikust põletikurakke (T-lümfosüüte).

Uurimuste kohaselt on glükoosamiinid sama efektiivsed kui klassikalised põletikuvastased ravimid, nagu atsetüülsalitsüülhape, ibuprofeen või diklofenak. Glükoosamiinid võimendavad nende põletikuvastaste ravimite toimet ja vähendavad vajadust nende järele. Seetõttu tarvitatakse neid sageli samal ajal.

Paarinädalaste uuringute põhjal peetakse mõlema ravimitüübi toimet võrdväärseks. Põletikuvastased ravimid mõjuvad liigeseprobleemide korral kiiremini kui glükoosamiinid, kuid kaugemas perspektiivis on glükoosamiinid tõhusamad. Uuringutes on võrreldud näiteks ibuprofeeni ja glükoosamiini. Kahe esimese nädala jooksul aitas ibuprofeen valu vastu tõhusamalt, aga juba nelja nädala möödudes tundsid glükoosamiini võtnud patsiendid ennast paremini. Glükoosamiinravi pikalt praktiseerinud arstid ütlevad, et krooniliste liigese- ja seljavalude korral avaldub mõju tavapäraselt ühe kuu jooksul ja enesetunde paranemine kestab kuni kolm kuud.

Kõrvalnähud

Glükoosamiinil pole kõrvalnähtusid peaaegu tuvastatud, samas kui traditsioonilistel põletikuvastastel ravimitel on neid ohtralt, näiteks maoärritus, iiveldus, maohaavad. Suurim vahe on selles, et põletikuvastased ravimid ei ravi haigust, vaid leevendavad sümptomeid. Nende pikaaegne tarvitamine võib õhendada ja lagundada ka kõhre, mistõttu võib haigus süveneda. Glükoosamiinid aga ergutavad kõhrekudesid tootvate rakkude tegevust ja pärsivad kõhrekude kahjustavate ensüümide toimet.

Kasutamine

Tavaline päevane annus on 500 mg glükoosamiinsulfaati. Arst võib soovitada või määrata ka teistsuguse annuse. Tablett võetakse pärast sööki sisse piisava koguse vedelikuga ja kuuri pikkus peaks olema vähemalt kolm kuud järjest.

Allikas: 12/2013 Tervis Pluss.

Meie soovitus on kasutada Glükosamiini koos kollageeni, MSM või erinevate liigeseid tugevdavate kompleksidega: SIIN või SIIN.