Näitan ainukest tulemust

Biotiin

Biotiin ehk vitamiin H ehk vitamiin B7 on vesilahustuv vitamiin. Harvemini kasutatakse nimetusi koensüüm R ja bios II. Bioaktiivsed on nii biotiin kui ka tema oksüderivaat oksübiotiin, mille molekulis on väävli asemel hapnik. Biotiin võib tegelikult esineda kaheksa stereoisomeerina, milledest bioloogiliselt olulisim on D-biotiin. Vitamiin H-d nimetatakse ka antiseborroiliseks vitamiiniks. Tegemist on vitamiiniga, mis on stabiilne nii kuumusele kui ka päikesevalgusele.

Biotiin ehk Vitamiin B7 on vajalik organismi mitmete füsioloogiliste protsesside tõhusaks toimimiseks. Biotiini põhiroll on muundada toidus sisalduvad süsivesikud kehale kättesaadavaks kütuseks ehk glükoosiks, kuid ta aitab ka kaasa valkude ja rasvade ainevahetusele, toetab tugevate juuste ja küünte kasvu ning naha uuenemist. Loe lähemalt

-16%

Vitamiinid ja Mineraalid

Beauty Capsules (90caps)

15.89
-11%
-13%
-17%

Vitamiinid ja Mineraalid

Vit&Min Forte (120tbl)

9.89
-18%

Vitamiinid ja Mineraalid

Vit&Min Forte (90tbl)

8.89
-20%
-19%

Supertoit/Tervisetoit

Biotiin 10mg (60tbl)

7.99
-20%

Supertoit/Tervisetoit

Biotiin Vege (90caps)

7.99
-12%

Vitamiinid ja Mineraalid

VITA-MIN Multiple Sport (60caps)

14.90
-20%
-12%
14.90
-40%
5.90
-37%

Supertoit/Tervisetoit

Biotiin (60tbl) Parim enne 12/2023

4.99

Biotiini mõju ainevahetusele

Inimorganismis leidub biotiini mitme süsivesikute lagundamisega seotud ensüümi osana. Nende ensüümide toimel lagundatakse komplekssed süsivesikud väiksemateks osadeks – glükoosiks, mida keha kasutab energia tootmiseks.

Kuna järjepidev glükoosiga varustamine on tähtis üksnes ajule ja maksale, suudavad B7-vitamiini talletada vaid need organid. Et aju on organismi juhtivorgan, mis vajab normaalseks toimimiseks järjekestvat energiat just glükoosi kujul, hoiustab aju biotiini umbes 2-7 nädalaks.

Biotiinil on tähtis roll ka ensüümides, mis on seotud valkude ainevahetusega. Biotiini sisaldavad ensüümid lagundavad toidu valgud väiksemateks osadeks – aminohapeteks. Vabanenud aminohappeid nimetatakse organismi ehitusmaterjalideks, sest neist on omakorda võimalikmoodustada teisi vajalikke valke. Valkudel on organismis asendamatud ülesanded, näiteks luua keharakke ja neid uuendada.

Muu hulgas aitavad biotiini sisaldavad ensüümid organismil sünteesida elujõulisi keratiini molekule. Keratiin on valk, mida leidub juustes ja küüntes. Seega aitab biotiinirikaste toitude söömine hoida juuksed ning küüned tervena.

Biotiini leidub ka rasvade lõhustamiseks vajalikes ensüümides, mis aitavad nahapoorides olevaid rasvu lagundada rasvhapeteks. Need on vajalikud särava naha ja terve jume jaoks. Järjepidev biotiini tarbimine aitab näiteks ära hoida rasunäärmete põletikku, mille tunnus on punane ja sügelev nahk.

Lisaks on leitud, et Vitamiin B7 on vaja valkude, foolhappe, pantoteenhappe ja B12-vitamiini tõhusamaks ainevahetuses.

Biotiin juustele

Pingelisel ajal kasutab keha B-vitamiine tavapärasest rohkem. Et hoida juuksed ja küüned tervetena, tasub üle vaadata igapäevased puhkuseharjumused ja vähendada stressi. Peale selle, et pikaaegne stress mõjub kurnavalt näonahale ja võib tekitada kortse, pidurdab see organismis seedeaktiivsust ja imendumisprotsesse. Niisiis tagab vähem stressi ning biotiinirikaste toitude söömine juuste, küünte ja naha tervisliku välimuse.

Biotiini tarbimine

Biotiini on väikestes kogustes soovitatav tarbida iga päev – see tagab regulaarse positiivse biotiini voo, mis aitab ära hoida puudujääke. Biotiini leidub väikestes kogustes enamikes iga päev tarbitavates toiduainetes. Ehkki sageli on interneti andmebaasides toiduainete biotiinisisalduseks märgitud 0mg, ei tähenda see ilmtingimata, et need ained on biotiinivaesed – nende biotiinisisaldust pole õigupoolest analüüsitud.

Ametlikke biotiini päevaseid soovituslikke koguseid Eestis ei ole. Keskmine lääne ühiskonna elanik tarbib biotiini vahemikus 26-39 mikrogrammi päevas.

Meie valikust leiad Biotiine nii 5000 mikrogrammi suuruse tabletina SIIT või Biotiin 10000 mikgrogrammi suurusena SIIT.

Allikad: tervisliktoitumine.ee