Näitan ainukest tulemust

Chia seemned / Chia tooted

Chia seemned ehk Chia ehk Salvia hispanica L. ajalugu ulatub aastatesse 3500 e.k. Aastatel 1500 kuni 900 e.k oli chia peamine põllukultuur Mehhikos koos maisi, ubade ja amarandiga. Teda kasvatati laiaulatuslikult kuni 16. sajandini. Asteegid, maiad ja Ameerika põlisasukad kasutasid seemneid röstituna ja jahvatatuna jahuna, mida kutsuti pinole. Seemnetest pressiti õli ja joogina tarvitati seemnete ja vee segu. Samuti kasutati neid jumalatele ohverdamiseks, erinevates tseremooniates ja isegi „valuutana“ maksude maksmisel. Põlisasukad kasutasid chia seemneid veel haavade, külmetuse, kurguvalu, liigesevalu, kõhuprobleemide, prostata probleemide ja kõhukinnisuse ravimisel. Loe lähemalt

-12%

Supertoit/Tervisetoit

Chia seemned (400-800g)

6.9511.90
-14%

Supertoit/Tervisetoit

Overnight Oats Puder (1000g)

Original price was: €13.90.Current price is: €11.89.
-17%

Supertoit/Tervisetoit

Crunchy Superseemned (300g)

Original price was: €13.90.Current price is: €11.49.
-13%

Supertoidusegud Smuutidele

Breakfast Crunch (250g)

Original price was: €14.90.Current price is: €12.90.
-18%

Supertoidusegud Smuutidele

Energy Boost Smuutidele (250g)

Original price was: €16.50.Current price is: €13.49.
-20%

Supertoidusegud Smuutidele

Digestive Superfoods Smuutidele (250g)

Original price was: €14.90.Current price is: €11.89.
-57%

Supertoidusegud Smuutidele

Smoothie Protein & Fibre (250g)

Original price was: €13.90.Current price is: €5.99.

Chia taimi kasvatatakse põllul peenardel/ridades. Taimed onvähenõudlikud, eelistavad mõõdukalt viljakat hästi kuivendatud pinda. Rohkem niiskuston vaja taime moodustumiseni, hiljem suhteliselt tundlik niiskete pindade suhtes. Kunaseemned on väikesed, siis on äärmiselt oluline, et taimelava on hästi ette valmistatud ningseemned korralikult mullaga kokkupuutes. Seemneid külvatakse (aprill-mai) teraviljakülvikuga 3-5kg hektari kohta. Kasvuperiood on ca kuus kuud. Mõningates piirkondades saadakse aastas kaks saaki.

Valgud

Valgusisaldus on chia seemnetes 15-25%, see on rohkem kui teistes traditsioonilistes teraviljades: nisu (ca 14%), mais (ca 9%), kaerahelbed (ca 17%), oder (ca 17%), amarant (ca 15%), riis (8,5%). Samuti sisaldavad seemned nii kaheksat asendamatut kui ka asendatavaid aminohappeid ja on gluteenivabad.

Kiudained

Chia seemned sisaldavad nii vees lahustuvaid kui ka vees lahustumatuid kiudaineid erinevate andmed järgi kuni 36%.

Rasvad

Chia seemneid peetakse kõige suuremaks taimseks polüküllastamata rasvhappe alfalinoleenhappe (ALA, omega-3) allikaks (vt tabel 3). Nii Omega-3 kui ka Omega-6 rasvhapped on inimkeha jaoks asendamatud, kuna keha neid ise ei tooda. Meie toitumine peab sisaldama neid mõlemaid piisavas koguses ja optimaalses suhtes (1:1). Kuna omega3 rasvhapete tarbimine on oluliselt vähenenud ja omega-6 on suures ülekaalus (1:20), siis on oluline just omega-3 lisamine menüüsse. Alfalinoleenhappest moodustab keha ise edasi eikosapenteenhappe (EPA) ja dokosaheksaeenhappe (DHA). Chia seemned sisaldavad kuni 60% ALA-t

Vitamiinid- ja Mineraalid

Chia seemned sisaldavad mitmeid mineraalaineid: raud, tsink, vask, mangaan, boor jne . Seemnetes on kaltsiumi ca viis korda rohkem kui piimas (119mg), rauda ca. kolm korda rohkem kui spinatis (2,71mg), kaaliumi natuke rohkem kui banaanis (396mg) ja magneesiumi ca 15 korda rohkem kui brokkolis (24mg). Vitamiinidest on esindatud A-, E- ja C-vitamiin ning mõned B-grupi vitamiinid

Chia seemnete kasulikkus

Chia seemned loetakse nn. „supertoitude“ hulka. Supertoidud ei ole ametlik definitsioon vaid nn. turunduslik termin ja sinna kuuluvad kõrge toiteväärtusega toiduaineid, mis mõjuvad tervisele hästi. Nad sisaldavad sealhulgas vitamiine, mineraale antioksüdante ja fütotoitaineid. Võttes arvesse chia seemnete koostist, kuuluvad nad kindlasti „supertoitude“ nimekirja. Nagu eespool mainitud, on chia seemned kõige suurem taimse polüküllastamata rasvhappe alfalinoleenhappe (ALA, omega-3) allikas. Selleks, et saada ALA-st maksimaalset kasu, peab keha selle ise edasi muutma eikosapenteenhappeks (EPA) ja dokosaheksaeenhappeks (DHA). Omega-3 rasvhapped mängivad väga olulist rolli immuunsüsteemi toimimises, rakkude uuenemises ja südame tervises. Viimastel aastatel on tehtud uuringuid chia seemnetega ja mõned neist on andnud kinnitust, et pärast chia seemnete või jahvatatud seemnete tarbimist on suurenenud polüküllastamata rasvhappe, eriti ALA ja EPA, hulk plasmas.

Chia seemnete tarbimine mitme nädala jooksul on leevendanud liigesepõletike all kannatavate inimeste vaevusi. Omega-3 rasvahapped „õlitavad“ liigeseid ja hoiavad need paremini liikuvad. Nad muudetakse prostaglandiinideks (füsioloogiliselt aktiivsed ained, mida leidub väga väikeste kogustena loomade ja inimeste kudedes, kus nad toimivad hormonaalse talitluseregulaatoreina ja on olulised rakumembraanide talitluses, keemiliselt koostiselt rasvhapped), milledel on nii valu leevendav kui ka põletikuvastane toime.

Vaata ka lisaks Supertoit/tervisetoit kategooriale Supertoidusegusi Smuutidele, kus on samuti enamus toodetes Chia seemned sees.

Allikas: tervisekool.ee (Anneli Savo, 2013)