Türosiin
Türosiin ehk 4-hüdroksüfenüülalaniin (C9H11NO3; lühend Tyr või Y) on aminohape, üks 20 aminohappest, millest rakkudes sünteesitakse valke. Türosiinist toodab organism türoksiini ja muid olulisi fenoolseid ühendeid. Organism saab türosiini moodustada fenüülalaniini hüdroksüülimisel.
Aminohapped on meie keha peamiseks ehitusmaterjaliks, millest moodustatakse kõik meie kehas olevad valgud. Samuti moodustatakse aminohapetest neuromediaatorid – ained, mis vastutavad sidemete loomise eest neuronite (kesknärvisüsteemi rakkude) vahel. Tihti kutsutakse teatud toiduaineid “ajutoiduks” või “tarkadeks toidulisanditeks” (Kliki peale ja loe lähemalt), sest nendes sisaldub suuremas koguses ja kergelt kättesaadavas vormis aminohappeid, mis on eriti vajalikud aju biokeemia jaoks ja emotsioonideks. Türosiin on asendatav aminohape, mis moodustub organismis asendamatust aminohappest fenüülalaniinist. Loe lähemalt
Aminohapped
Aminohapped
Rasvapõletajad
Aminohapped
5% Nutrition
Aju Tegevus / Nootropic
Treeningeelne ja erguti
Treeningeelne ja erguti
Asendamatud Aminohapped - EAA
Treeningeelne ja erguti
Rasvapõletajad
Aminohapped
Aju Tegevus / Nootropic
Aju Tegevus / Nootropic
Asendamatud Aminohapped - EAA
Aminohapped
Beeta Alaniin
Beeta Alaniin
Türosiini positiivsed omadused
Türosiin soodustab head tuju ja aitab sellega organismil vastu panna stressile. Türosiinist moodustub meie kehas ka aminohape levodopa (L-DOPA), mis edastab signaale ajus. Kui me ei saa piisavalt türosiini, siis viib see norepinefriini puuduseni ajus, mis omakorda tekitab depressiivset seisundit. Mida suurem varu meil kehas türosiini leidub, seda paremini me suudame võidelda tuju langusega.
L-Türosiin aitab vältida laiskust, apaatiat, kurvameelsust ja migreeni. L-türosiini tarbimist toidulisandina soovitatakse stressi maha võtmiseks, peavalude ja närvisüsteemihäirete korral. Võib edukalt aidata kroonilise väsimuse sündroomi korral. Veresoonte düstoonia on seotud aju nõrgenenud tööga, sest talle ei piisa türosiini. Need ajuosad on seotud lastel püsivuse ja kannatlikkusega. Türosiin tõstab aju töövõimet : aitab kaasa tähelepanu koondamisele ja mälule.
Samuti vähendab ta söögiisu ja rasva kogust meie kehas; parandab neerupealsete, hüpofüüsi ja kilpnäärme tööd. Me tunneme energiapuudust, kuid tavaline süsivesikuterikas toit ei suuda meile anda piisavas koguses türosiini. Selle tagajärjel ilmneb kilpnäärme puudulik tegevus : ainevahetus aeglustub (inimene tunneb end loiuna, on “külmavares” ja kosub), vererõhk ja keha temperatuur alanevad (käed-jalad külmad), tunneb raskust sääremarjades ja kaasneb ka “rahutute jalgade sündroom”.
L-Türosiin
Türosiin normaliseerib kilpnäärme tööd : loob joodi aatomitega sidemed ning moodustuvad aktiivsed kilpnäärme hormoonid. Türosiin on ka antiallergilise toimega ja samuti on tal võõrutav efekt (suitsetamine ja alkoholisõltuvus).
Parimad tulemused türosiiniga on saadud koos B grupi vitamiinidega. Pealegi ei teki kehal sõltuvust türosiini suhtes.
Vaata ka meie teisi Aminohappeid SIIT!