Kookosõli
Kookosõli ehk kookosrasv on kookospähkli tuumadest tehtud rasvarikas taimeõli, mille kodumaa on India. Seda kasutatakse meditsiinis, kergetööstuses ja kokanduses. Tahkes olekus kookosrasv on valge ja üsna nidusa tekstuuriga. Temperatuuril üle 25 °С kookosrasv sulab ja on vedelas olekus värvitu. Kookosrasva tuleb hoida pimedas kohas. Säilimisaeg on tavaliselt kookosrasval 1 aasta. Selles palju küllastunud rasvhappeid. Lisaks sisaldab kookosrasv ca 6% monoküllastamata ja 2% polüküllastamata rasvhappeid. Küllastatud rasvhapetest sisaldab kookosõli: lauriinhapet (ca 45%), müristikhapet (ca 17%), palmitiinhapet (ca 8%) ning kaprüülhapet (ca 8%). Küllastumata rasvhapetest on selles oleiinhapet (6%) ja linoolhapet (2%). Loe lähemalt
Kasulikud rasvhapped
Kasulikud rasvhapped
Kasulikud rasvhapped
Samuti on kookosrasv hea niisutaja, seepärast kasutatakse seda huulepalsami, meigieemaldi, juuksepalsami või lihtsalt näokreemina. See õli on ka suurepärane massaažiõli, hambapasta, deodorant ja päikesekaitsekreem. Kookosrasvas on suur E-vitamiini sisaldus, see on oluline juuste ja naha tervisele. Mõned käsitöömeistrid teevad sellest seepi, mis tuleb välja väga mahe ja lõhnav
Kookosõli juustele
Taastav ja niisutav kookosrasv sobib kasutamiseks kogu kehale ja juustele. Kookosõli ei sisalda parabeene ega kunstlikke lõhna-ja värvaineid. Rikkalikult E-vitamiini ja proteiini saldav õli on väärtuslik antioksüdant, mis taastab naha toonuse ja elastsuse, andes noorusliku särava jume. Suurepärane vahend võitlemaks naha vananemise vastu, hoidmaks seda kauni ja nooruslikuna. Sobib hästi kahjustatud-kuivadele juustele, annab neile elastsust, pehmust ja sära. Taastab ja tugevdab hapraid küüsi, pehmendab küünenahka.
Kandke väike kogus eelnevalt pestud/puhastatud nahale ja laske imenduda enne teiste kosmeetikumide kasutamist. Juustehooldusel kandke õli niisketesse juustesse, imendub paremini.
Rafineeritud kookosõli vs Rafineerimata kookosõli
Rafineeritud kookosõli on tehtud kuivatatud kookospähklitest ning rafineerimata värsketest kookospähklitest. Kui tegu on orgaanilise kookosõliga, siis kummagi variandi puhul ei ole kasutatud töötlemisel kemikaale.. Rafineeritud õlil puudub kookose aroom ja maitse, seda saab kuumutada kõrgema temperatuurini, kui külmpressi kookosrasv. Kookosrasva on toatemperatuuril tahkes olekus, alla ca +23-25 kraadi ja selpuhul võib nimetada seda kookosõliks. Rafineeritud kookosõliga on näiteks parem asju praadida, sest nii et jää igale toidule juurde kookose maitse. Rafineeritud kookosrasva võib kuumutada 200 kraadini, aga rafineerimata kookosrasva 180 kraadini.
Kookosõli libestina
Kookosõli ei sobi libestiks. Sellel on antibakteriaalne toime, mis võib rikkuda inimese loomulikku pH taset suguelundi läheduses ning tuua kaasa hoopis mõne haiguse. Lisaks sellele ei tasuks kasutada kookosrasva koos kondoomiga.